• BIST 100

  11060,16%-1,01
 • DOLAR

  32,92% 0,07
 • EURO

  35,78% -0,24
 • GRAM ALTIN

  2545,10% 0,42
 • Ç. ALTIN

  4135,75% 0,48

İklimlendirme sektörünün sürdürülebilir dönüşüm yol haritası açıklandı

Türk iklimlendirme sektörünün birleştirici gücü İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), İklimlendirme Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı düzenlediği lansmanla kamuoyuyla paylaştı.

TEKNOLOJİ 10.07.2024 15:48:00 0
İklimlendirme sektörünün sürdürülebilir dönüşüm yol haritası açıklandı

Tüm dünyanın geleceğini etkileyen iklim krizine ilişkin konuların masaya yatırılarak oluşturulduğu plan; farkındalık, yönetişim, finansal sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik, teknoloji ve inovasyon olmak üzere altı farklı eylem alanında 25 stratejik hedef ortaya koyularak hazırlandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Yerleşkesi Dış Ticaret Kompleksi’nde 10 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilen lansmanın açış konuşmalarını; İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe gerçekleştirdi. Konuşmasında sürdürülebilirliğin iklimlendirme sektöründe kilit rol üstlendiğine dikkat çeken İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, “Bu planda çizdiğimiz yol haritasının, sektörümüzde faaliyet gösteren tüm firmalarımızın sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm perspektifinde adımlar atmasına katkı sağlamasını hedefliyoruz” dedi.

 

İSİB, altı farklı eylem alanında 25 stratejik hedef belirleyerek titizlikle hazırladığı İklimlendirme Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nın sonuçlarını basın mensupları, sektör temsilcileri ve iş dünyasından önemli isimlerin yer aldığı lansmanda kamuoyuyla paylaştı. Sektörün sürdürülebilirlik ekseninde izlemesi gereken stratejik yol haritasının masaya yatırıldığı lansmanda İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, dünyada hızlanan iklim mücadelesi kapsamında Türk iklimlendirme sektöründeki kabuk değişiminin ivme kazanması gerektiğini vurguladı.

 

“Hedefimiz iklim değişikliği sürecini yakından takip ederek sektörümüzü dönüştürmek”

İklimlendirme Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı lansmanının açış konuşmasını yapan Mehmet Şanal; “Bilindiği üzere dünyanın işleyişine dair mevcut koşullar devam ettiği takdirde, birçok kaynağın tükeneceği ya da bu kaynaklara daha da sınırlı erişimin olacağı bir gelecek bizi bekliyor. İklim değişikliğinin son derece ciddi ekonomik, politik, sosyal ve toplumsal yansımaları olacak. İklimde yaşanan değişikliğin kabulü ve bunun sonucunda iklim değişikliği ile mücadele, 50 yıla yakın bir süredir ağırlığı değişmekle birlikte ülkelerin, toplumların ve bireylerin gündeminde. Ancak süreç, son düzlükte farklı bir boyuta taşındı. 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve 2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı ile hızlanan iklim mücadelesi hareketi, dünyanın genelinde iktisadi, politik, sosyal konularda tüm başlıkları şekillendirdi. İSİB olarak bugüne kadar bu sürecin inşa edildiği dönemi yakından takip ederek sektörümüzü bilgilendirmeye çalıştık. Ancak yeni sürecin hem sektörümüze hem de ülkemize yükleyeceği sorumlulukları daha iyi analiz edebilmek için kapsamlı bir çalışma yapmamız gerekiyordu. Sektör olarak bu değişim sürecini sistematik ve gerçekçi bir şekilde hayata geçirebilmek ve ortaya çıkacak yeni olanaklardan faydalanabilmek için süreci takip etmenin ötesinde yeni adımlar atmamız zorunlu hale geldi. İklimlendirme Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı tam da bu gerekçe ve değerlendirmelerin bir çıktısı olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

 

“Eylem planının tüm sektöre rehberlik etmesini öngörüyoruz”

Farkındalık, yönetişim, finansal sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik, teknoloji ve inovasyon olmak üzere altı farklı eylem alanında 25 stratejik hedef ortaya koyduklarını belirten Mehmet Şanal; “Eylem planımızın temel amaçlarını; sektörün sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm perspektifinde adımlar atmasını hızlandırmak, sektör firmalarının yakın gelecek planlamalarını bu perspektifi de esas alarak yapılandırmalarını teşvik etmek ve sektörün uluslararası rekabet gücünü artırmak olarak belirledik. Şu anda sektör olarak AB’nin döngüsel ekonomi stratejisi ile uyumlu ekodizayn kriterlerine ve Avrupa Enerji Verimliliği Standartları’na uygun sürdürülebilir ürünler üretiyoruz. Ancak yakın gelecekte ülke ekonomimizin ve sanayimizin yapısını yeşil, sürdürülebilir ilkeler ve gereklilikler doğrultusunda dönüştürmemiz şart. Bu noktada sektör temsilcilerinin daha fazla farkındalık kazanması ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek sektöre tam entegre edilmesi için çalışmalarımıza artan bir ivmeyle devam edeceğiz. Bunların yanı sıra temiz, akıllı ve yeni teknolojilerin adaptasyonu, sektörde döngüsel ekonomi perspektifinin etkinleştirilmesi gibi konularda çalışmalarımıza hız vereceğiz. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanımı ile düşük emisyonlu ham madde seçiminin artırılması, karbon ayak izi, su ayak izi, atık yönetimi gibi kritik konularda kurumsal adımların atılması, yenilenebilir enerji yatırım projelerinin artırılması gibi çalışmalarda sektörün yanında yer almayı ve bu alanlarda dönüştürücü projelere imza atmayı sürdüreceğiz. Bu noktada beklentimiz, eylem planımızın tüm sektörümüz ve ihracatçı üye firmalarımız için rehber bir belge olması ve ihracatçılarımızın sürdürülebilirlik çerçevesindeki değişim ve dönüşümüne katkı sağlaması” diye konuştu.

 

“İklimlendirme sektörü yoksa iklim mücadelesi de olmaz”

Yeşil mutabakat süreci ile birlikte küresel ticarette oyunun kurallarının yeniden yazıldığını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “TİM olarak dönüşümün merkezinde yer almak adına yeşil üretime odaklandık ve üç yıl önce TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı açıkladık. 27 sektörümüzün tamamının eylem planları bugünle beraber açıklanmış oldu. 6 Haziran’da tanıtımını yaptığımız platformla ise ücretsiz olarak firmalara karbon ayak izini hesaplama ve raporlama imkânı sağlıyoruz. Bu platformdan yaklaşık 150 bin ihracatçı firmamızın yararlanmasını hedefliyoruz. Bu durumda beklenen tasarruf 500 milyon doları bulacak” dedi.

Dünyayı tüketmeden dünya için üretmek mottosu ile özellikle üretimde çevreye en az zararla, geri dönüşümlü ürünleri kullanarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına çalışılması gerektiğine dikkat çeken Gültepe; “Bu kapsamda birliklerimizin ve TİM’in yapacağı çalışma, takip, raporlama ve eylem planları çok değerli. Türkiye’nin rekabetçilik noktasında özellikle sınırda karbon vergisi nedeniyle ihracat hacminin düşmemesi adına bu eylem planlarının uygulamaya geçmesi kilit rol oynuyor. Bu konuda farkındalığı artıramazsak sektörlerimizi geleceğe taşıma şansımız yok. İş birliği içinde, ortak akılla bu çalışmaların devamlılığını sağlayabilmek adına TİM olarak tüm üye birliklerimizin arkasındayız” diye konuştu.

İklimlendirme sektörünün gittikçe büyüyen bir sektör olduğuna dikkat çeken Gültepe; “Bu yılın ikinci yarısında sektör ihracatının artan bir ivmeyle büyümesini bekliyoruz. İklimlendirme sektörü yoksa iklim mücadelesi de olmaz. Sektörün bu kapsamda liderliği kritik önem taşıyor” diyerek sözlerini tamamladı.


Yalvaç Belediye Başkanı Mustafa Kodal, İYİ Parti'den istifa etti

Uzunköprü Belediye Başkanı Ediz Martin İYİ Parti'den istifa etti

Mersin'de PKK elebaşı lehine slogan atan 11 şüpheliden 9'u yakalandı

Özgür Özel: Ulusal Egemenlik Parkı'nı özgürlük parkı yapacağız

Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış

Muratpaşa'da Yüzme bilmeyen kalmayacak

Serik-Akbaş grup yolu güçlendiriliyor

Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor

Mobil kuaför tırı yaylalarda

Evde Sağlık Hizmeti ile binlerce vatandaşa ulaşıldı

BAŞKAN BÖCEK'TE 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

MADIMAK’TA YİTİRDİKLERİMİZ KONYAALTI’NDA ANILDI

Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor

Tonlarca uyuşturucu ele geçirildi!

Fişini almayan 5 bin TL ödeyebilir

12 olan yabancı oyuncu sayısı 14'e çıkarıldı

Dışişleri'nden Erdoğan-Esad görüşmesi açıklaması

Cilt Kanserine Karşı Ortak Mücadele

İYİ Parti'de Başkanlık Divanı toplandı

İYİ Parti Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yücel, partisinden istifa etti

Sokak hayvanlarıyla ilgili kanun teklifinin görüşmeleri ertelendi, ilk 7 madde kabul edildi

Polis Meslek Yüksek Okulları'na 2.500 öğrenci alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de

Antalya Büyükşehir Belediyesi aşure ikramına devam ediyor

NEFİ KARA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Günnercik Yaylası’nda şenlik coşkusu

Bambus işgalden temizlendi

Hasat edilen lavantalar Başkan Böcek’e hediye edildi

Yapay zekaya ilk adım

Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı

Yükleniyor

ABD Başkanı Biden başkanlık yarışından çekildi

İsrail’in Eylat kentinde patlama sesleri

Uluslararası Adalet Divanı: İsrail, Gazze'de işgalci güç konumundadır

Biden’ın Covid testi pozitif çıktı

Esad: Erdoğan ile görüşme içeriğe bağlı

Suikast girişimi sonrası Trump’ın ilk görüntüleri

Trump'ı vuran saldırganın kimliğini FBI açıkladı

Dünya liderlerinden Trump'a geçmiş olsun mesajları

ABD başkan adayı Trump'a suikast

İtalya, G7 Ticaret Bakanları toplantısına Türkiye'yi de davet etti

Dünyaca ünlü oyuncu Woody Harrelson Datça'da

Yeni İnci’den 60.yıla özel defileli gala

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü şarkıcı Emir Yeşil hayatını kaybetti

İstanbul’da festival mevsimi başladı

Models of Turkey Güzellik Yarışması Başvuruları Başladı…

Muratpaşa’da nikah yoğunluğu

Entübe edilen Kadir İnanır'dan iyi haber

Bahar Öztan hayatını kaybetti

Kadınlar yaşadıklarını tiyatroyla anlattı

Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor

12 olan yabancı oyuncu sayısı 14'e çıkarıldı

Süper kızların KKTC provası

TFF'nin yeni başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu

Ali Koç: “Bu seçim Fenerbahçe için yok hükmündedir”

Kepezli güreşçiler madalyaları topladı

Muratpaşa’nın milli takım gururu

Şampiyon İspanya

Kepez’in sultanları takımı netleşiyor

Muratpaşa, sporcusunu milli takıma uğurluyor

Mersin'de PKK elebaşı lehine slogan atan 11 şüpheliden 9'u yakalandı

Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış

Muratpaşa'da Yüzme bilmeyen kalmayacak

Evde Sağlık Hizmeti ile binlerce vatandaşa ulaşıldı

BAŞKAN BÖCEK'TE 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

MADIMAK’TA YİTİRDİKLERİMİZ KONYAALTI’NDA ANILDI

Tonlarca uyuşturucu ele geçirildi!

Dışişleri'nden Erdoğan-Esad görüşmesi açıklaması

İYİ Parti Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yücel, partisinden istifa etti

Sokak hayvanlarıyla ilgili kanun teklifinin görüşmeleri ertelendi, ilk 7 madde kabul edildi

Özçelik’ten Alkan’a: Odamızı itibarsızlaştırdı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv ticaretinde 6 ay - 6 bin kilometre düzenlemesinin süresini uzattı

Mehmet Yiğiner'den Fevzi Apaydın'a zor sorular

Anadolu Isuzu İhracat Başarısıyla Aldığı Ödüllerine Bir Yenisini Daha Ekledi

Sinan Ateş soruşturmasında 17 kişi için ek iddianame hazırlandı iddiası

Taksilere takılacak olan kamera sisteminde rant kavgası mı var?

Mayıs ayı poliçelerinde azami artış oranı belli oldu

Alkan’dan Ankara’ya “Korsanla Mücadele” Çıkarması

kamu taşınmazı son sürat satışlar

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem Bugün Başladı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16