• BIST 100

  11060,16%-1,01
 • DOLAR

  32,92% 0,07
 • EURO

  35,78% -0,24
 • GRAM ALTIN

  2545,10% 0,42
 • Ç. ALTIN

  4135,75% 0,48

Dervişoğlu: Açıklanan zam oranları vatandaşlarımız ile resmen dalga geçmektir

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin grup toplantısında 9. Yargı Paketi, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi ile TÜİK açıkladığı enflasyon rakamları ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarıyla ilgili eleştirile

SİYASET 10.07.2024 16:13:00 0
Dervişoğlu: Açıklanan zam oranları vatandaşlarımız ile resmen dalga geçmektir

 İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, “Bu ülkede enflasyon TÜİK rakamlarına göre bile yüzde 75. İnsan utanır biraz. Açıklanan bu oranlar, enflasyon oranının tarihi rekorlar kırdığı şu ortamda vatandaşlarımız ile resmen dalga geçmektir” dedi. Dervişoğlu, 9. Yargı Paketi’nde kadınların kendi soyadlarını kullanamamasıyla ilgili getirilen düzenlemeyi de eleştirerek, “Kadının soy ismiyle aile bütünlüğü bozulmaz. Bozulursa sizin antisosyal politikalarınızla bozulur, ekonomiyi yönetememenizle, kadına karşı şiddeti alenen teşvik etmenizle bozulur” diye konuştu.

 

Dervişoğlu, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda maçta gol attıktan sonra bozkurt işareti yapan futbolcu Merih Demiral için ‘Onu alnından öpüyorum. Ama sadece bozkurt selamı yaptığı için değil işini layığıyla yaptığı, 'Türk, öğün, çalış, güven' sözlerinin timsali olduğu için alnından öpüyorum” ifadelerini kullandı.

Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş davasını da hatırlatan Dervişoğlu, “Elbette Sinan Ateş için, tüm Sinanlar için, adalet için buradayız. Anaların gözyaşlarını görmeyip, muktedirlerin tebessümlerine bakan; milletin çığlığına sağır, efendilerinin fısıltılarını dahi duyanlara karşı milletin sesi, anaların gözyaşı, çocukların çığlığı olarak buradayız. ve Bozkurtça haykırıyoruz: Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Ya adalet ya kıyamet” diye konuştu.

"20 yılda yüz kat artış, yüz kat fakirleşmek demek"

Konuşmasında 9. Yargı Paketi’nde yer alan; vergi, resim, harç ve benzerleri alacakların “yeniden değerleme” oranı ile ilgili düzenlemeye dikkat çeken Dervişoğlu, “Mevcut yasal düzenleme diyor ki; ‘ortaya çıkan rakamın on lirayı aşmayan kısımları dikkate alınmaz.’ Yeni düzenlemeyle ne yapıyorlar? ‘Bin lirayı aşmayan kısmı dikkate alınmaz’ diye maddeyi değiştiriyorlar. Peki bu ne demek? Geçmişin 10 lirasının piyasadaki değeri, bugünün 1000 lirasına tekabül ediyor demek. Yani yirmi yılda yüz kat artış, yüz kat fakirleşmek demek. TÜİK’in sakladığını itiraf etmek demek. Vatandaş birbirine sövdükçe, vergimatik Mehmet ve tasarruftan muaf muktedirler de bir soluk, bir makam aracı daha alabilecek. Sevgili trollerimiz artık para vergimatikin havuzunda kalacak. Bir nevi 'sövme vergisi' yani. Peki başka neyi gösteriyor bu 9'uncu Yargı Paket'i? Hukuk tanımazlığı gösteriyor. Anayasa Mahkemesi kararlarının devamlı surette çiğneme iradesini ve onları uygulamamak için nasıl takla atıldığını gösteriyor” dedi.

“Kadının soy ismiyle aile bütünlüğü bozulmaz”

9. Yargı Paketi’nde kadınların kendi soyadlarını kullanma hakkının engellendiğini ifade eden Dervişoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin bu yönde verdiği kararı hatırlattı. Dervişoğlu, “Anayasa Mahkemesi kadının kendi soyadını kullanma hakkının engellenmesi ile ilgili de iptal kararı vermişti. Sarayın Beyleri diyor ki, sen bu kararı veremezsin. Neden? Aile bütünlüğüne zarar verir. Çünkü çocuk, hangi soyadı kullanacağını bilemez. Gerekçesi böyle vallahi. Türk ailesinin bütünlüğüne, Türk milletinin birliğine, en onulmaz zararları veren sizsiziniz. Medeni Kanun’da, nasıl ki erkeğin soyadı ile ilgili bir madde yoksa kadının soyadı ile ilgili bir madde de olmamalıdır. Kadının soy ismiyle aile bütünlüğü bozulmaz. Bozulursa sizin antisosyal politikalarınızla bozulur, ekonomiyi yönetememenizle, kadına karşı şiddeti alenen teşvik etmenizle bozulur. Çocuklarımızı merdiven altı tarikatların kucağına atmanızla, onlara sahip çıkmamanızla bozulur. Dedik ya AK Parti hep bir unutuluş halidir. Ama sonuç aynı. Ne hukuk biliyorlar, ne anayasa tanıyorlar, ne de insanlıktan nasiplenmişler. Anayasa Mahkemesi iptal mi etti. Yap-boz olmasın, boz-yap olsun diyelim. Aynısını geçirelim o da mı olmadı, bir de böyle deneyelim. Bu 9. Yargı Paketi filan değil. Bu olsa olsa Anayasayı yarma harekatı eylem planıdır” ifadelerini kullandı.

"Açıklanan bu oranlar vatandaşlarımız ile resmen dalga geçmektir"

Dervişoğlu konuşmasında, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ve bu kapsamda işçi, memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarını eleştirdi. Dervişoğlu, “Milyonlarca emekli vatandaşımız geçtiğimiz hafta bir umut, hükümet yetkililerinden gelecek maaşlarında iyileştirme haberini beklediler. Kendilerine söz verilen refah payını beklediler. Ama AKP İktidarı onları bir kez daha hayal kırıklığına uğratarak kalan umutlarını da yıktı. Açıklanan enflasyon oranları ile SSK ve Bağkur emeklisi vatandaşlarımız yüzde 24,73, memur emeklisi vatandaşlarımız ise yüzde 19,73 oranında zam alacaklardır. Bu ülkede enflasyon TÜİK rakamlarına göre bile yüzde 75. İnsan utanır biraz. Açıklanan bu oranlar, enflasyon oranının tarihi rekorlar kırdığı şu ortamda vatandaşlarımız ile resmen dalga geçmektir” dedi.

"Bu taslak, 'Meslek Kanunu' değil, 'Öğretmenlere Mobing Kanunudur'"

Dervişoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi ile ilgili de eleştirilerde bulundu. Dervişoğlu, şunları söyledi:

“Hep söylediğimiz gibi, yangın ve yıkım her yerdedir. Müfredat yıkımından sonra şimdi de yeni hedef, öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlerimizdir. Yeni hazırlanan ve meclis gündemine getirilmek istenen öğretmenlik meslek kanunu teklifi, yıllardır zıvanasından çıkardıkları öğretmenlik mesleğine son darbe planlarıdır. Bu taslak, meslek kanunu değil, 'Öğretmenlere Mobing Kanunudur.' Meslek kanunu adı altında; ceza dayatmasıdır. Öğretmen atamalarının tamamen saray ve tarikat kontrolü altına alınmasıdır. Peki bu meseleler, kişiye özel kanunla bir gecede profesör ve rektör yapılan Milli Eğitim Bakanı'nın umurunda mıdır? Elbette değildir. Çünkü kendisinin tüm kariyeri boyunca, tarikat, cemaat ve onlara bağlı vakıflar arasında -elbette kendi vakfını da unutmadan- ballı ihale ve fiyakalı makam dengesi kurmak dışında ve sarayın gönlünü hoş etmek dışında hiçbir derdi olmadığını görüyoruz.”

"Ortada artık ağır bir hasta değil, adeta bir ceset vardır"

Suriye ile ilişkilerdeki yumuşama çabalarını da değerlendiren Dervişoğlu, “Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’nin sözde kantonlar ilan etmesinin üzerinden 12 yıl geçtikten sonra, nihayet Sayın Erdoğan, Beşar Esad’la görüşecek. Biz bu daveti, Türkiye’nin ulusal çıkarlarına son derece uygun, fakat oldukça geç kalınmış bir adım olarak görüyoruz. Maalesef bu geç kalınmışlık, bir tedavi geç kalınmışlığı değildir. Ortada artık ağır bir hasta değil, adeta bir ceset vardır” değerlendirmesini yaptı.

"Sayın Erdoğan, madem Esad'la görüşecektiniz, Türk milletine hangi akla hizmet bu külfeti çektirdiniz?"

Dervişoğlu şöyle konuştu:

“Domatesin, biberin taneyle alınır hale geldiği, etin, peynirin ise zaten zengin yemeği haline geldiği ülkemizde, 'Afganlar giderse tarım biter' diyen utanmazlara bakanlık verdiniz, makamlar dağıttınız. Avrupalıların, sığınmacılar için verdiği üç kuruş para tatlı gelmiş olacak ki, bu tehditleri görmezden gelerek Türkiye’yi Avrupa’nın hendek ülkesi haline getirdiniz. Şimdi de kalkmış, Esad’la görüşebilirim diyorsunuz. Sayın Erdoğan, madem görüşecektiniz, Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hangi akla hizmet bu külfeti çektirdiniz?"

 


Yalvaç Belediye Başkanı Mustafa Kodal, İYİ Parti'den istifa etti

Uzunköprü Belediye Başkanı Ediz Martin İYİ Parti'den istifa etti

Mersin'de PKK elebaşı lehine slogan atan 11 şüpheliden 9'u yakalandı

Özgür Özel: Ulusal Egemenlik Parkı'nı özgürlük parkı yapacağız

Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış

Muratpaşa'da Yüzme bilmeyen kalmayacak

Serik-Akbaş grup yolu güçlendiriliyor

Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor

Mobil kuaför tırı yaylalarda

Evde Sağlık Hizmeti ile binlerce vatandaşa ulaşıldı

BAŞKAN BÖCEK'TE 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

MADIMAK’TA YİTİRDİKLERİMİZ KONYAALTI’NDA ANILDI

Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor

Tonlarca uyuşturucu ele geçirildi!

Fişini almayan 5 bin TL ödeyebilir

12 olan yabancı oyuncu sayısı 14'e çıkarıldı

Dışişleri'nden Erdoğan-Esad görüşmesi açıklaması

Cilt Kanserine Karşı Ortak Mücadele

İYİ Parti'de Başkanlık Divanı toplandı

İYİ Parti Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yücel, partisinden istifa etti

Sokak hayvanlarıyla ilgili kanun teklifinin görüşmeleri ertelendi, ilk 7 madde kabul edildi

Polis Meslek Yüksek Okulları'na 2.500 öğrenci alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de

Antalya Büyükşehir Belediyesi aşure ikramına devam ediyor

NEFİ KARA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Günnercik Yaylası’nda şenlik coşkusu

Bambus işgalden temizlendi

Hasat edilen lavantalar Başkan Böcek’e hediye edildi

Yapay zekaya ilk adım

Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı

Yükleniyor

ABD Başkanı Biden başkanlık yarışından çekildi

İsrail’in Eylat kentinde patlama sesleri

Uluslararası Adalet Divanı: İsrail, Gazze'de işgalci güç konumundadır

Biden’ın Covid testi pozitif çıktı

Esad: Erdoğan ile görüşme içeriğe bağlı

Suikast girişimi sonrası Trump’ın ilk görüntüleri

Trump'ı vuran saldırganın kimliğini FBI açıkladı

Dünya liderlerinden Trump'a geçmiş olsun mesajları

ABD başkan adayı Trump'a suikast

İtalya, G7 Ticaret Bakanları toplantısına Türkiye'yi de davet etti

Dünyaca ünlü oyuncu Woody Harrelson Datça'da

Yeni İnci’den 60.yıla özel defileli gala

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü şarkıcı Emir Yeşil hayatını kaybetti

İstanbul’da festival mevsimi başladı

Models of Turkey Güzellik Yarışması Başvuruları Başladı…

Muratpaşa’da nikah yoğunluğu

Entübe edilen Kadir İnanır'dan iyi haber

Bahar Öztan hayatını kaybetti

Kadınlar yaşadıklarını tiyatroyla anlattı

Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor

12 olan yabancı oyuncu sayısı 14'e çıkarıldı

Süper kızların KKTC provası

TFF'nin yeni başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu

Ali Koç: “Bu seçim Fenerbahçe için yok hükmündedir”

Kepezli güreşçiler madalyaları topladı

Muratpaşa’nın milli takım gururu

Şampiyon İspanya

Kepez’in sultanları takımı netleşiyor

Muratpaşa, sporcusunu milli takıma uğurluyor

Mersin'de PKK elebaşı lehine slogan atan 11 şüpheliden 9'u yakalandı

Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış

Muratpaşa'da Yüzme bilmeyen kalmayacak

Evde Sağlık Hizmeti ile binlerce vatandaşa ulaşıldı

BAŞKAN BÖCEK'TE 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

MADIMAK’TA YİTİRDİKLERİMİZ KONYAALTI’NDA ANILDI

Tonlarca uyuşturucu ele geçirildi!

Dışişleri'nden Erdoğan-Esad görüşmesi açıklaması

İYİ Parti Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yücel, partisinden istifa etti

Sokak hayvanlarıyla ilgili kanun teklifinin görüşmeleri ertelendi, ilk 7 madde kabul edildi

Özçelik’ten Alkan’a: Odamızı itibarsızlaştırdı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv ticaretinde 6 ay - 6 bin kilometre düzenlemesinin süresini uzattı

Mehmet Yiğiner'den Fevzi Apaydın'a zor sorular

Anadolu Isuzu İhracat Başarısıyla Aldığı Ödüllerine Bir Yenisini Daha Ekledi

Sinan Ateş soruşturmasında 17 kişi için ek iddianame hazırlandı iddiası

Taksilere takılacak olan kamera sisteminde rant kavgası mı var?

Mayıs ayı poliçelerinde azami artış oranı belli oldu

Alkan’dan Ankara’ya “Korsanla Mücadele” Çıkarması

kamu taşınmazı son sürat satışlar

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem Bugün Başladı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16